top of page

Beregninger på alkohol

Beregning af alkoholsindtagelsen i gram

Opgave 1:

33cl/100*4,6= 1,518 cl

Så i en øl er der 1,518cl alkohol i

 

Opgave 2:

1,518cl *10= 15,18ml

15,18*0,8= 12,144g

I en øl er der 12,144g alkohol i

 

Beregning af kroppens vandindhold

Opgave 1:

85/100=0,85

0,85*68= 57,8kg

En mand der vejer 85kg så ville 57,8kg være væske.

 

Opgave 2:

85/100=0,64

0,64*55,5= 35,52kg

En kvinde der vejer 64kg så ville 35,52kg være væske

 

Beregning af alkoholpromillen

Opgave 1:

12,144*5= 60,72

60,72/57,8= 1,05 promille

En mand der vejer 85kg og har drukket 5 øl så vil han have en promille på 1,05

 

Opgave 2:

12,144*5=60,72

60,72/35,52= 1,70 promille

En kvinde der vejer 64kg og har drukket 5 øl så vil hun have en promille på 1,70

bottom of page